CIESZYMY SIĘ, ŻE CHCESZ NAM POMÓC! JESTEŚMY WDZIĘCZNI ZA KAŻDĄ ZŁOTÓWKĘ

FAQ WWF Polska

Fundacja WWF Polska odpowiada na najczęściej zadawane pytania

Fundacja WWF Polska odpowiada na najczęściej zadawane pytania

O FUNDACJI WWF

Czy Fundacja WWF Polska jest wiarygodną organizacją?

WWF jest organizacją pozarządową, zajmującą się od 1961 roku ochroną środowiska naturalnego. Posiada swoje biura na całym świecie, aby skutecznie pomagać w zachowaniu różnorodności biologicznej oraz ginących gatunków zwierząt.

 

Fundacja WWF Polska istnieje od 1991 roku, działa transparentnie, jest niezależna od jakiejkolwiek władzy politycznej i realizuje swoje działania statutowe w zakresie ochrony środowiska, korzystając z aktualnej wiedzy naukowej. Pracujemy według wysokich standardów jakości, tych międzynarodowych, obowiązujących wszystkie oddziały na całym świecie, oraz polskich przepisów prawa. Zgodnie z polskim prawem, jak każda organizacja pozarządowa, publikujemy sprawozdania merytoryczne i finansowe na naszej stronie www.

Co to znaczy WWF?

WWF to skrót angielskiej nazwy World Wide Fund for Nature, czyli – Światowy Fundusz na rzecz Przyrody.

Skąd Fundacja WWF pozyskuje środki na realizację swoich działań?

Fundacja może realizować niezależnie swoje cele statutowe tylko dzięki darowiznom od osób prywatnych i firm oraz grantom. Co roku publikujemy źródła naszych przychodów, z którymi każdy może się zapoznać TUTAJ.

Czym się zajmuje organizacja WWF? Jakie projekty finansuje Fundacja WWF?

Fundacja WWF Polska ok. 73% swojego budżetu wydaje na realizację działań przyrodniczych, z których około 81% dotyczy projektów polskich. Co roku publikujemy szczegółowe sprawozdanie (wykres naszych wydatków), które znajdziesz TUTAJ.

ADOPCJE I DAROWIZNY ONLINE

Na czym polega adopcja gatunku?

Adopcje gatunków dokonywane na stronie pomagam.wwf.pl to darowizny – jednorazowe lub comiesięczne – na rzecz gatunków, których ochroną zajmuje się Fundacja WWF Polska. Są to adopcje symboliczne, obejmujące cały gatunek, a nie konkretne osobniki. Darczyńcy dokonujący ich wspomagają działania Fundacji, zmierzające do odbudowy populacji zagrożonych gatunków oraz realizacji innych projektów ochrony przyrody, o których można dowiedzieć się więcej TUTAJ.

Jakie zwierzęta można adoptować?

Obecnie wspieramy działania zmierzające do odbudowy populacji: fok szarych, morświnów, rysi, wilków, niedźwiedzi, sóweczek, żubrów, tygrysów, panter śnieżnych oraz suhaków mongolskich – wszystkie te gatunki możesz adoptować na stronie pomagam.wwf.pl.

Co dostanę po dokonaniu adopcji/darowizny?

Kiedy dokonasz symbolicznej adopcji, otrzymasz mailowe podziękowanie. Przy kwocie darowizny od 30 zł wzwyż otrzymasz również imienny certyfikat adopcyjny w formie cyfrowej (plik pdf). Przy adopcjach dla dzieci (Banda Pandy) oprócz rysunkowej wersji certyfikatu otrzymasz kolorowankę oraz plan lekcji lub maskę karnawałową, również w formie cyfrowej.

 

Po dokonaniu wpłaty na zbiórki problemowe (klimat, nielegalny handel dziką przyrodą, morza i oceany, susza), również otrzymasz podziękowanie mailowe oraz imienny certyfikat wsparcia, jeśli kwota darowizny wyniesie min. 30 zł.

Kiedy dostanę certyfikat adopcji/wsparcia?

Natychmiast po dokonaniu darowizny. Certyfikat możesz pobrać ze strony z podziękowaniem za przekazanie wsparcia. W ciągu kliku minut powinien również dotrzeć mail z podziękowaniem i linkiem do strony, z której możesz pobrać certyfikat.

Jak mogę dokonać adopcji na prezent?

Po wejściu na stronę gatunku, który chcesz adoptować na prezent, wybierz rodzaj darowizny (comiesięczna lub jednorazowa), wybierz lub wpisz ręcznie kwotę wsparcia oraz zaznacz checkbox [x] Adoptuję na prezent.

 

Po zaznaczeniu tego pola, wyświetli się dodatkowe okno, w którym należy wpisać imię i nazwisko osoby, którą chce się obdarować.

 

Następnie, po wypełnieniu formularza i dokonaniu płatności, na podany adres e-mail przyjdzie wiadomość z linkiem do certyfikatu adopcji, na którym będzie widniało imię i nazwisko wpisane wcześniej w sekcji Adoptuję na prezent. Taki certyfikat możesz pobrać i przesłać w prezencie mailem lub wydrukować i wręczyć osobiście.

Adoptowałam/em zwierzę, ale nie dostałam/em certyfikatu. Co mam zrobić?

W pierwszej kolejności sprawdź w skrzynce mailowej, czy wiadomość od nas nie wpadła do folderu Spam, Oferty lub Inne. Jeśli nie uda się odnaleźć wiadomości z certyfikatem, skontaktuj się z naszą infolinią pod numerem (+48) 22 660 44 34 lub napisz na adres klub@wwf.pl.

Czy przekazując darowiznę jednorazową, otrzymam certyfikat?

Tak, otrzymasz imienny certyfikat w formie cyfrowej (plik pdf) po przekazaniu darowizny na kwotę 30 zł i większą, niezależnie od tego, czy jest to darowizna comiesięczna czy jednorazowa.

Czy istnieje kwota minimalna w przypadku adopcji?

Minimalna kwota darowizny to 5 zł. Certyfikat adopcji otrzymują darczyńcy, którzy przekazali darowiznę jednorazową lub regularną w kwocie od 30 zł wzwyż.

Na jak długo dokonuje się adopcji?

Darowizny w formie symbolicznej adopcji możesz dokonać jednorazowo lub regularnie. Formą długoterminowej adopcji jest wsparcie comiesięczne, czyli darowizna regularna. Ma ona formę zlecenia stałego na płatność kartą, z którego możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

W jaki sposób można zmienić kwotę w comiesięcznej adopcji?

Aby zmienić kwotę darowizny regularnej, skontaktuj się z naszą infolinią pod numerem (22) 660 44 34 lub napisz na adres klub@wwf.pl.

Jak zrezygnować z comiesięcznej adopcji?

Aby zrezygnować z regularnej darowizny, skontaktuj się z naszą infolinią pod numerem (22) 660 44 34 lub napisz na adres klub@wwf.pl.

Moja karta straciła ważność. Jak mogę odnowić comiesięczną subskrypcję?

Jeśli chcesz przedłużyć wsparcie, w każdej chwili możesz dokonać nowej darowizny regularnej na wybranej podstronie serwisu pomagam.wwf.pl. Wystarczy, że wybierzesz opcję wsparcia „miesięcznie”, uzupełnisz formularz i zostawisz dane nowej karty płatniczej.

Na co zostanie przeznaczona moja darowizna?

Wsparcie Darczyńców w ostatnim roku zostało przeznaczone w 73% na projekty przyrodnicze, w 15% na pozyskanie darowizn i funduszy, a w 12% na finanse i administrację.

Czy będę otrzymywać informacje o zaadoptowanym zwierzęciu?

Ponieważ adopcje dotyczą dzikich zwierząt, Twoja symboliczna adopcja nie wspiera konkretnego zwierzęcia a cały gatunek. Każdy darczyńca, który wyrazi zgodę na kontakt poprzez email, dostanie od nas raz w roku wiadomość z podsumowaniem naszych działań dotyczących zarówno ochrony zagrożonych gatunków jak i ich siedlisk. Raz w miesiącu wysyłamy również newsletter informujący o naszych bieżących działaniach.

 

Fundacja WWF Polska zastrzega sobie prawo do przekierowania zebranych środków również na inne cele statutowe związane z realizacją projektów ochrony przyrody.

WSPARCIE PRZEZ POLECENIE ZAPŁATY

Czym jest polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty jest prostą, szybką i jedną z najbezpieczniejszych form obsługi regularnych płatności wykorzystywaną przez banki w całej Europie. Podpisując formularz darczyńca wyraża zgodę na comiesięczne obciążanie konta darowiznami w ustalonej kwocie. Polecenie zapłaty jest mechanizmem pozwalającym na odciążenie darczyńcy ze zbędnych formalności i minimalizującym koszty obsługi bankowej po stronie fundacji.

Dlaczego fundacja zbiera darowizny regularne za pomocą polecenia zapłaty?

Jesteśmy organizacją pozarządową i realizujemy nasze projekty środowiskowe tylko dzięki wsparciu naszych darczyńców. Regularne darowizny za pomocą polecenia zapłaty pozwalają nam oszacować nasz roczny budżet i lepiej zaplanować działania długofalowo. A na efekty naszych projektów często trzeba czekać latami.

Jak mogę zawiesić polecenie zapłaty na jakiś czas lub zrezygnować z niego?

W razie potrzeby, możesz w każdej chwili się z nami skontaktować i zawiesić na wybrany przez Ciebie czas pobieranie przez nas darowizn. Po tym czasie znowu będziesz móc wspierać nasze projekty środowiskowe.

 

Jeśli chcesz zupełnie zrezygnować z wspierania WWF za pomocą polecenia zapłaty, przyjmiemy rezygnację telefonicznie pod numerem +48 22 660 44 34 lub mailowo klub@wwf.pl.

 

W żadnym z tych przypadków nie musisz podawać przyczyn swojej decyzji.

FUNDRAISERZY

Kim są fundraiserzy WWF?

Fundraiserzy to nasi przedstawiciele, którzy przekazują wiedzę o prowadzonych przez nas projektach i zachęcają do regularnego wsparcia naszych działań. Możesz ich spotkać na ulicy, w centrum handlowym, na evencie lub w drzwiach Twojego domu. Fundraiserzy są uśmiechnięci, zaangażowani w ochronę przyrody i chętnie odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Nie zbierają gotówki, tylko zachęcają do regularnego wsparcia w formie polecenia zapłaty.

Jak mogę zweryfikować fundraisera?

Każdy z fundraiserów ma ze sobą imienny identyfikator ze zdjęciem oraz numerem ID. Możesz zweryfikować naszego fundraisera dzwoniąc pod numer +48 22 660 44 34 (pn-pt 9.00-18.00) lub pisząc na adres klub@wwf.pl.

KLUB WWF

Co to jest Klub WWF?

Klub WWF to wyjątkowa społeczność darczyńców comiesięcznie wspierających działania WWF. Łączy ich wspólny cel – troska o przyszłość naszej planety.

 

Każdy członek Klubu WWF otrzymuje pakiet powitalny, comiesięczny newsletter z aktualnymi informacjami na temat naszych działań, trzy razy w roku magazyn „Planeta Ziemia” oraz raz do roku mailowe podsumowanie naszych działań z roku ubiegłego.

Jak mogę dołączyć do Klubu WWF?

Członkiem Klubu WWF jest każdy darczyńca, który co miesiąc wspiera działania Fundacji WWF Polska kwotą 5 zł lub więcej. Możesz dołączyć do Klubu WWF na stronie Klubu lub dokonując darowizny/adopcji na każdej innej podstronie pomagam.wwf.pl i wybierając opcję wsparcia „miesięcznie”.

Kiedy otrzymam pakiet powitalny?

Pakiet powitalny otrzymasz w ciągu 7 dni od dokonania pierwszej darowizny regularnej. Zostanie wysłany do darczyńców, którzy zostawili adres i zgodę na korespondencję pocztową. Jeśli nie dotarł pod wskazany adres, skontaktuj się z naszą Infolinią pod numerem (22) 660 44 34 lub napisz na adres klub@wwf.pl.

Co zawiera pakiet powitalny?

Każdy nowy członek Klubu WWF, który wyrazi zgodę na korespondencję pocztową, w podziękowaniu za dołączenie do Klubu dostanie od nas pakiet powitalny, a w nim: list powitalny, bieżący numer magazynu „Planeta Ziemia i... niespodziankę.

Kiedy i w jakiej formie będę otrzymywać magazyn „Planeta Ziemia”?

„Planeta Ziemia” jest wysyłana trzy razy w roku: w marcu, w czerwcu i w listopadzie. Do darczyńców, którzy chcą otrzymywać wersję papierową magazynu oraz jednocześnie zostawili nam adres i zgodę na korespondencję, magazyn wyślemy pocztą tradycyjną, a do tych darczyńców, którzy zostawili zgodę na kontakt poprzez e-mail, wyślemy magazyn w wersji elektronicznej.

 

Zawsze możesz zmienić formę otrzymywania magazynu, dzwoniąc na naszą infolinię pod numer (22) 660 44 34 lub wysyłając wiadomość na adres klub@wwf.pl.

Na co przeznaczane jest moje wsparcie?

Wsparcie Darczyńców w ostatnim roku zostało przeznaczone w 73% na projekty przyrodnicze, w 15% na pozyskanie darowizn i funduszy, a w 12% na finanse i administrację.

Kończy mi się ważność karty płatniczej. Jak mogę przedłużyć członkostwo?

Jeśli chcesz przedłużyć członkostwo w Klubie WWF, w każdej chwili możesz dokonać nowej darowizny regularnej na tej stronie lub każdej innej podstronie serwisu pomagam.wwf.pl. Wystarczy, że wybierzesz opcję wsparcia „miesięcznie”, uzupełnisz formularz i zostawisz dane nowej karty płatniczej.

Jak często będę otrzymywać newslettery i maile?

Raz w miesiącu będziemy wysyłać do Ciebie newsletter informujący o naszych działaniach. Również raz w miesiącu otrzymasz od nas mailing dotyczący aktualnie prowadzonych kampanii fundraisingowych. Dodatkowo raz w roku wyślemy Ci podsumowanie naszych działań. Maile i newslettery wysyłamy tylko do tych osób, które zostawiły zgodę na kontakt poprzez e-mail.

 

W każdej chwili możesz też zrezygnować z dalszego otrzymywania newslettera i mailingów, klikając w link na dole dowolnej wiadomości od nas.

Dlaczego WWF drukuje materiały papierowe?

Kontaktujemy się z sympatykami i darczyńcami drogą elektroniczną oraz tradycyjną. Wysyłkę materiałów papierowych ograniczamy do niezbędnego minimum, np. pakiet powitalny dla nowych członków Klubu WWF został wyprodukowany z wykorzystaniem minimalnej ilości papieru. Do części darczyńców, którzy preferują drukowaną wersję magazynu Planeta Ziemia, wysyłamy go tradycyjna pocztą.

 

Wszystkie materiały drukujemy na papierze ekologicznym z recyklingu. Taki papier może być wykorzystywany nawet do 7 razy. Więc jeśli po przeczytaniu naszych publikacji lub podzieleniu się nimi z innymi, wrzucisz je do pojemnika na papier, dostaną kolejne życie. Większość komunikacji prowadzimy droga elektroniczną, wysyłając newslettery i mailingi.

 

Jeśli chcesz zmienić preferowany przez Ciebie sposób komunikacji, możesz się z nami skontaktować telefonicznie: (+48) 22 660 44 34 lub mailowo klub@wwf.pl.

DAROWIZNY OD GRUP, ZBIÓRKI NA RZECZ WWF

Jak zorganizować zbiórkę pieniędzy?

Jeśli wszyscy, wśród których zbierasz, są Twoimi bliskimi znajomymi, nie musisz rejestrować zbiórki. Po prostu zbieraj, a później przekaż nam dochód ze zbiórki. Możesz wybrać formę tradycyjną - wziąć zwykły koszyk lub pojemnik i zbierać pieniądze bezpośrednio od swoich gości lub też poprosić o wpłaty online, np. na Facebooku.

 

Jeśli jednak chcesz zbierać wśród nieznajomych w miejscu publicznym, potrzebna będzie rejestracja zbiórki.

Kiedy potrzebna jest rejestracja zbiórki?

Jeśli chcesz zbierać wśród nieznajomych w miejscu publicznym. Nie jesteś pewna/pewny, czy Twoje działanie wymaga zgłoszenia zbiórki publiczne? TUTAJ dowiesz się więcej.

Jak przekazać dochód ze zbiórki?

Zebrane pieniądze możesz przekazać nam poprzez stronę pomagam.wwf.pl. Wpłaty możesz dokonać za pomocą jednorazowej darowizny na stronie głównej lub na stronie adopcyjnej wybranego gatunku, również wybierając darowiznę jednorazową.

Co zrobić, żeby otrzymać certyfikat adopcyjny dla klasy/szkoły?

Na stronie wybranego gatunku/zbiórki, po wybraniu rodzaju darowizny (comiesięczna lub jednorazowa) oraz kwoty wsparcia, zaznacz checkbox [x] Adoptuję na prezent. Po zaznaczeniu wyświetli się dodatkowe okno, w którym zamiast imienia i nazwiska osoby obdarowanej, wpisz dane identyfikujące grupę, np.: Klasa VB SP nr. 312 w Izabelinie.

 

Następnie, po wypełnieniu formularza i dokonaniu płatności, na podany wcześniej adres e-mail przyjdzie wiadomość z linkiem do certyfikatu adopcji, na którym będzie widniała nazwa grupy wpisana w sekcji Adoptuję na prezent.

 

Po kliknięciu w link pojawi się certyfikat w 3 formatach. Gdyby nazwa grupy okazała się nieco dłuższa, możesz wybrać certyfikat A4 w poziomie, w którym pole na nazwę grupy jest dłuższe.

DLACZEGO DO CIEBIE DZWONIMY?

Dlaczego Fundacja WWF do mnie dzwoni?

Dzwonimy do naszych sympatyków i darczyńców tylko, jeśli zostawili nam zgodę na kontakt telefoniczny. Kontaktujemy się z Tobą najczęściej, żeby podziękować za dotychczasowe wsparcie lub podpisanie petycji, przekazać informacje o realizowanych projektach, poprosić o opinię czy zaprosić do wsparcia nowych działań lub zwiększenia swojej dotychczasowej darowizny za pomocą polecenia zapłaty.

Jak mogę cofnąć moja zgodę na kontakt telefoniczny?

W każdym momencie możesz wycofać swoją zgodę na kontakt telefoniczny pod numerem tel. +48 22 660 44 34 mailowo na adres klub@wwf.pl lub podczas rozmowy zainicjowanej przez nas.

TESTAMENTY

Czy mogę uwzględnić Fundację WWF Polska w swoim testamencie?

Możesz uwzględnić Fundację WWF Polska w swoim testamencie i przyczynić się do ratowania dzikiej przyrody i zachowania naturalnego środowiska w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń. Zachęcamy, aby decydując się na spisanie testamentu, pamiętać w pierwszej kolejności o rodzinie oraz o osobach szczególnie nam bliskich.

Jak mogę uwzględnić Fundację WWF w testamencie?

Fundację WWF Polska możesz uwzględnić w testamencie na trzy sposoby:

  1. Możesz przekazać Fundacji WWF Polska konkretną rzecz lub dowolną kwotę pieniężną zobowiązując swoich spadkobierców do przekazania nam wskazanego przez Ciebie składnika majątku.
  2. Możesz powołać Fundację WWF Polska do spadku wspólnie z innymi osobami, którym chcesz przekazać swój majątek.
  3. Możesz ustanowić Fundację WWF Polska swoim jedynym spadkobiercą.
W jaki sposób mogę sporządzić testament?

Sporządzenie testamentu to prosta czynność. Możesz napisać go odręcznie lub z pomocą notariusza. Rekomendujemy spisanie testamentu notarialnego. Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, pamiętaj o tym, że cały testament musi być spisany odręcznie, podpisany i opatrzony datą.

 

Przygotowując się do tego kroku warto skorzystać z praktycznej broszury testamentowej wyjaśniającej, w jaki sposób spisać testament. W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z naszym opiekunem darczyńców testamentowych Maciejem Piekarzem pod nr tel.: + 48 885 224 205 lub mailowo: testament@wwf.pl.

WSPÓŁPRACA Z BIZNESEM

Czy mogę dokonać adopcji jako firma?

Symboliczne adopcje są formą darowizny, w ramach podziękowania za którą wysyłany jest imienny certyfikat. Certyfikat nie może być wystawiony na firmę, jedynie na osobę fizyczną.

 

Przedstawiciel firmy może dokonać darowizny/adopcji, a imienne certyfikaty symbolicznej adopcji wręczyć jako prezent dla pracowników lub partnerów.

Jakie firmy mogą dokonać symbolicznej adopcji?

Możesz dokonać adopcji w imieniu firmy i otrzymać imienny certyfikat/imienne certyfikaty adopcji, jeśli jesteś przedstawicielem firmy zatrudniającej maksymalnie 250 pracowników z branży m.in.: sztuka, media online i tradycyjne, agencje komunikacyjne i marketingowe, wydawnictwa, telekomunikacja, OZE, rozrywka, gry, zabawki, usługi IT, developerzy aplikacji.

 

Jeśli Twoja firma nie spełnia powyższych kryteriów, skontaktuj się z nami: biznes@wwf.pl.

 

Zastrzegamy sobie możliwość weryfikacji firmy.

W jaki sposób mogę dokonać darowizny jako firma i dostać certyfikaty adopcji?

Przedstawiciel może dokonać jej samodzielnie poprzez stronę pomagam.wwf.pl, wystawiając imienne certyfikaty adopcji (np. dla pracowników lub klientów).

 

Zastrzegamy sobie możliwość weryfikacji firmy.

Czy mogę wykorzystać fakt symbolicznej adopcji w prowadzonych przez moją firmę działaniach komunikacyjnych?

Nie, możliwość komunikowania współpracy z WWF Polska musi zostać uregulowana umową w ramach partnerstwa strategicznego.

W jaki sposób firma może wesprzeć działania Fundacji WWF Polska?

Przed podjęciem współpracy niezbędne jest zweryfikowanie możliwości podjęcia współpracy w ramach partnerstwa biznesowego. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ 

 

Możesz też skontaktować się z zespołem Partnerstw Strategicznych: biznes@wwf.pl

Czy certyfikat adopcji może być wystawiony na firmę, a nie konkretną osobę?

Nie, certyfikaty adopcji wystawiane są jedynie na osoby fizyczne. Jeśli firma chce zaangażować się w działania fundacji, prosimy o kontakt na biznes@wwf.pl

Dlaczego firma nie może otrzymać certyfikatu adopcji na takich samych zasadach jak osoba indywidualna?

Projekt symbolicznych adopcji kierowany jest do darczyńców indywidualnych. Dla firm przewidujemy inne formy współpracy, ponieważ biznes ma większe możliwości pomocy niż osoba indywidualna.

 

WWF Polska współpracuje z ambitnymi firmami, które swoimi działaniami, pokazują realną troskę o środowisko. Dlatego angażujemy je w duże projekty ochrony przyrody. Zależy nam na pozytywnym wpływie firm, ponieważ natura to nasza wspólna sprawa.

 

Jeśli firma chce zaangażować się w działania fundacji, prosimy o kontakt na biznes@wwf.pl

KONTAKT

Jak się skontaktować z WWF Polska?

W sprawach związanych z darowiznami możesz się z nami skontaktować telefonicznie: +48 22 660 44 34 lub mailowo klub@wwf.pl.

 

Jeśli masz pytania dotyczące spraw przyrodniczych, zadzwoń pod numer +48 22 660 44 33 lub zapoznaj się z naszym poradnikiem interwencyjnym.

 

Jeśli reprezentujesz media, zapraszamy do kontaktu z naszą rzeczniczką prasową.