Adoptuj Mądrego Morświna

Morświn – adopcja dla dzieci

Dokonaj wpłaty
Udostępnij

Poznaj Mądrego Morświna z Bandy Pandy!

Nazywam się Mądry Morświn, mieszkam w Bałtyku i jestem kuzynem... delfina! Uwielbiam morskie wędrówki – im dalej, tym lepiej!

Morświny

 

Po czym poznasz, że ja to ja, a nie wszystkim znany delfin? W przeciwieństwie do niego, mam charakterystyczne, ścięte „czoło” i trójkątną płetwę na plecach (u delfinów jest ona długa i sierpowato zakończona).

Co jeszcze warto o mnie wiedzieć? Jestem skryty i nieśmiały. Nie znoszę hałasu, cenię sobie ciszę i spokój.

Co zagraża morświnom?

Hałas

Podobnie jak delfiny i nietoperze, do poruszania się pod wodą nie używamy oczu, tylko echolokacji. Abyśmy mogli zbudować sobie obraz otoczenia, potrzebujemy ciszy. Niestety w Bałtyku jest coraz głośniej i coraz bardziej gwarno. Pływa w nim mnóstwo motorówek, statków i kutrów, które powodują, że nie jesteśmy w stanie nic „zobaczyć”, przez co gubimy się i nie możemy odnaleźć rodziny ani zdobyć pożywienia.

Sieci rybackie

Kutry stanowią dla mnie (i innych morświnów) bardzo duże zagrożenie. A właściwie nie same kutry, a sieci rybackie. Dla morświnów to pułapka! Zaplątanie się w sieci sprawia, że nie możemy polować ani wypłynąć na powierzchnię, by zaczerpnąć powietrza. To oznacza dla nas śmierć.

Zanieczyszczenia

Martwi mnie też coraz bardziej brudna woda w morzu. Życie w Bałtyku staje się niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Jak Fundacja WWF Polska pomaga morświnom?

  • Pracownicy WWF rozdają rybakom „odstraszacze”, tzw. pingery, które co kilka do kilkudziesięciu sekund wydają sygnały i ostrzegają nas przed znajdującymi się w pobliżu sieciami.
  • Dzięki WWF przy wejściach na plaże stoją tablice informacyjne, za pośrednictwem których wczasowicze dowiadują się, jak nas chronić. Jest na nich też numer telefonu do Błękitnego Patrolu WWF, pod który każdy, kto spotka na plaży wymagającego opieki morświna, powinien zadzwonić.

Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF

Ty też możesz pomóc! Adoptuj Mądrego Morświna i dołącz do Bandy Pandy!

Poproś kogoś starszego, byś mogła/mógł mnie symbolicznie zaadoptować. WWF przeznaczy te pieniądze na to, by mnie chronić. Jeśli przekażecie 30 zł (lub więcej), WWF przygotuje dla Ciebie specjalny certyfikat z Twoim imieniem i nazwiskiem. Będziesz mógł na przykład powiesić go na ścianie w swoim pokoju! Dostaniesz także kolorowankę i maskę z moją podobizną. To będzie mój prezent dla Ciebie w podziękowaniu za to, że mi pomagasz!

Morświn na powierzchni

 

Jeśli nie możesz wesprzeć WWF finansowo, opowiedz o mnie i moich kłopotach swoim kolegom i koleżankom. Będę Ci za to bardzo wdzięczny!

 

To jak, mogę na Ciebie liczyć?

 

Fundacja WWF Polska zastrzega sobie prawo do przekierowania środków zebranych na ochronę morświnów również na inne cele statutowe związane z realizacją projektów ochrony przyrody.

Certyfikat adopcji dla dzieci, kolorowanka i maska Mądrego Morświna

Na imiennym certyfikacie symbolicznej adopcji znajdziecie wszystkie zwierzęta należące do Bandy Pandy oraz ciekawostki związane z morświnami. Otrzymacie też tematyczną kolorowankę i maskę, którą możecie wykorzystać do zabawy.

Certyfikat adopcji Mądrego Morświna, maska morświna i kolorowanka z morświnem

Poznaj całą Bandę Pandy!

Banda Pandy to przedstawiciele zagrożonych gatunków: Niezależny Niedźwiedź, Rozbrykany Ryś, Wrażliwy Wilk, Sprytna Sóweczka, Żwawy Żubr, Fantastyczna Foka, Mądry Morświn, Troskliwy Tygrys, Pomocna Pantera i Sympatyczny Suhak. Oprócz Mądrego Morświna, w tej chwili na pomoc czekają:

Adoptuj Rozbrykanego Rysia
Rozbrykany Ryś
Adoptuję! »
Adoptuj Pomocną Panterę
Pomocna Pantera
Adoptuję! »
Adoptuj Sprytną Sóweczkę
Sprytna Sóweczka
Adoptuję! »
Adoptuj Troskliwego Tygrysa
Troskliwy Tygrys
Adoptuję! »
Adoptuj Wrażliwego Wilka
Wrażliwy Wilk
Adoptuję! »
Poznaj Fantastyczną Fokę z Bandy Pandy
Fantastyczna Foka
Adoptuję! »
Poznaj Niezależnego Niedźwiedzia z Bandy Pandy
Niezależny Niedźwiedź
Adoptuję! »

Udostępnij

Skopiuj link
Udostępnij

Chronimy przyrodę z ludźmi i dla ludzi.

Możesz nam pomóc, wpłacając darowiznę na dowolną kwotę na poniższy numer konta:

58 1030 1999 7111 1445 0000 0000
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11 02-386 Warszawa

FAQ: Najczęściej Zadawane Pytania

Kontakt dla darczyńców indywidualnych w dni robocze w godz. 9:00-17:00