
Ryś(lynx lynx)
WYSTĘPOWANIE:
Puszcze, MazuryZagrożenia:
- kłusownictwo
- fragmentacja środowiska i wypadki na drogach
- zmniejszenie się liczebności sarny w regionach występowania rysi
- intensywna penetracja lasów przez ludzi
- zakłócanie spokoju
Ryś to największy europejski kot, zamieszkujący najdziksze zakątki Polski. Ten jeden z największych drapieżników w Europie otarł się o granicę wyginięcia, a niektóre populacje tego gatunku są nadal zagrożone - bez aktywnej ochrony nie mają szans na przetrwanie.
ŻYJE OKOŁO
150-200
OSOBNIKÓW W POLSCE
kępki włosów na uszach rysi pozwalają im lepiej słyszeć?
Zagrożenia
CO TY MOŻESZ ZROBIĆ DLA RYSIA
Symbolicznie adoptując rysia, wspomagasz działania WWF, zmierzające do odbudowy populacji tego gatunku. Od 2007 r. prowadzimy program reintrodukcji rysi.
Każdy, kto zaadoptuje za kwotę 30 zł i wyższą, dostaje imienny certyfikat symbolicznej adopcji rysia.
Jeśli nie możesz nas wesprzeć, PODZIEL SIĘ informacją o rysiu ze znajomymi!
Co robi wwf?
A to wszystko
dzięki Tobie!
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O RYSIACH
Menu rysia
Rysie zajmują zazwyczaj rozległe terytoria, których wielkość zależy od zasobności w pokarm, a w przypadku samców również od obecności samic. W naszej szerokości geograficznej pokarm rysia stanowią głównie sarny, a także większe ssaki kopytne – jelenie (cielęta i łanie), młodociane łosie i dziki. Ważnym uzupełnieniem diety rysia są też mniejsze ssaki – zające, gryzonie (bobry, myszy) oraz ptaki.
Dorosłe rysie to samotniki, które łączą się w pary jedynie na czas godów, przypadających głównie w marcu. Młode rysie rodzą się w maju lub czerwcu, w liczbie od 1. do 4. i pozostają z matką aż do następnych godów, gdy w pełni się usamodzielnią. Obserwowane w przyrodzie grupy rysi, to tzw. grupy rodzinne – samica z jednym lub z dwoma, a bardzo rzadko z trzema młodymi.