Adoptuj Rozbrykanego Rysia

Ryś – adopcja dla dzieci

Dokonaj wpłaty
Udostępnij

Poznaj Rozbrykanego Rysia z Bandy Pandy!

Jestem Rozbrykany Ryś! To imię nie wzięło się znikąd! Jestem bardzo zwinny i nie przeszkadzają mi w tym moje rozmiary – w całej Europie nie ma większego kota ode mnie! Moją cechą charakterystyczną są pędzelki na uszach. Dzięki nim lepiej słyszę! 

W Polsce są dwa obszary, w których żyję (ja i inne rysie) – na Mazurach i w woj. zachodniopomorskim, choć część z nas mieszka też w Karpatach, razem z wilkami i niedźwiedziami.

Rysie brykają po lesie

Co zagraża rysiom?

Choć las to mój dom (i innych zwierząt), ludzie traktują go jak swoją własność. Wymyślili sobie, że będą wycinać w nim drzewa, a na ich miejscu budować drogi, osiedla i wioski. Wyobraź sobie, że pewnego dnia ktoś obcy wchodzi do Twojego domu i zabiera cały przedpokój dla siebie. Nagle nie możesz dojść do kuchni, w której jest Twoja ukochana mama!

Rysica z młodym

 

My, rysie, też chcemy żyć razem z naszymi rodzinami, dlatego kiedy ludzie nam to uniemożliwiają (budując autostradę w środku lasu), to i tak staramy się przez nią przejść. Nie wiemy jednak, jak działają samochody (w gęstym lesie ich nie ma) i nie wiemy, że pędzą… Dla wielu rysi pokonanie takiej drogi oznacza śmierć.

Jak Fundacja WWF Polska pomaga rysiom?

Na szczęście jest WWF! Ludzie, którzy pracują w tej fundacji, pomagają rysiom! Wypuszczają na wolność te rysie, które wcześniej żyły w niewoli. Budują dla nas tymczasowe ,,bazy’’, w których rodzą się młode rysie i w których spędzają czas do momentu, gdy będą mogły same przenieść się do lasu.

Pracownicy WWF dbają o nie i karmią je. A kiedy rysie trafią już na wolność, podglądają ich poczynania za pomocą specjalnych obroży – kiedy jakiś ryś jest w niebezpieczeństwie, od razu ruszają na ratunek.

Ryś w obroży telemetrycznej

Ty też możesz pomóc! Adoptuj Rozbrykanego Rysia i dołącz do Bandy Pandy!

Poproś kogoś starszego, byś mogła/mógł mnie symbolicznie zaadoptować. WWF przeznaczy te pieniądze na to, by mnie chronić. Jeśli przekażecie 30 zł (lub więcej), WWF przygotuje dla Ciebie specjalny certyfikat z Twoim imieniem i nazwiskiem. Będziesz mógł na przykład powiesić go na ścianie w swoim pokoju! Dostaniesz także kolorowankę i maskę z moją podobizną. To będzie mój prezent dla Ciebie w podziękowaniu za to, że mi pomagasz!

Jeśli nie możesz wesprzeć WWF finansowo, opowiedz o mnie i moich kłopotach swoim kolegom i koleżankom. Będę Ci za to bardzo wdzięczny!

 

To jak, mogę na Ciebie liczyć?

 

Fundacja WWF Polska zastrzega sobie prawo do przekierowania środków zebranych na ochronę rysi również na inne cele statutowe związane z realizacją projektów ochrony przyrody.

Certyfikat adopcji dla dzieci, kolorowanka i maska Rozbrykanego Rysia

Na imiennym certyfikacie symbolicznej adopcji znajdziecie wszystkie zwierzęta należące do Bandy Pandy oraz ciekawostki związane z rysiami. Otrzymacie też tematyczną kolorowankę i maskę, którą możecie wykorzystać do zabawy.

Certyfikat adopcji Rozbrykanego Rysia, maska rysia i kolorowanka z rysiem

Poznaj całą Bandę Pandy!

Banda Pandy to przedstawiciele zagrożonych gatunków: Niezależny Niedźwiedź, Rozbrykany Ryś, Wrażliwy Wilk, Sprytna Sóweczka, Żwawy Żubr, Fantastyczna Foka, Mądry Morświn, Troskliwy Tygrys, Pomocna Pantera i Sympatyczny Suhak. Oprócz Rozbrykanego Rysia, w tej chwili na pomoc czekają:

Poznaj Fantastyczną Fokę z Bandy Pandy
Fantastyczna Foka
Adoptuję! »
Adoptuj Pomocną Panterę
Pomocna Pantera
Adoptuję! »
Poznaj Niezależnego Niedźwiedzia z Bandy Pandy
Niezależny Niedźwiedź
Adoptuję! »
Adoptuj Sprytną Sóweczkę
Sprytna Sóweczka
Adoptuję! »
Adoptuj Mądrego Morświna
Mądry Morświn
Adoptuję! »
Adoptuj Wrażliwego Wilka
Wrażliwy Wilk
Adoptuję! »
Adoptuj Troskliwego Tygrysa
Troskliwy Tygrys
Adoptuję! »

Udostępnij

Skopiuj link
Udostępnij

Chronimy przyrodę z ludźmi i dla ludzi.

Możesz nam pomóc, wpłacając darowiznę na dowolną kwotę na poniższy numer konta:

58 1030 1999 7111 1445 0000 0000
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11 02-386 Warszawa

FAQ: Najczęściej Zadawane Pytania

Kontakt dla darczyńców indywidualnych w dni robocze w godz. 9:00-17:00