
Suhak mongolski (Saiga tatarica mongolica)
WYSTĘPOWANIE:
zachodnia MongoliaZAGROŻENIA:
- zmiana klimatu i ekstremalne zjawiska pogodowe
- konkurencja o siedliska ze zwierzętami gospodarskimi
- kłusownictwo i nielegalny handel, choroby zakaźne
Suhak mongolski to podgatunek endemiczny, co oznacza, że możemy je spotkać tylko w Mongolii. To niezwykłe zwierzę, znane ze swojego charakterystycznego nosa, rozwijało się w izolacji od plejstocenu, przez co bywa nazywane antylopą z epoki lodowcowej.
Suhaki mongolskie należą do najbardziej zagrożonych wyginięciem ssaków kopytnych świata. Jeśli niczego nie zrobimy, te antylopy mogą na zawsze zniknąć z powierzchni Ziemi.
Na świecie żyje ok.
14000
osobników
Podczas letnich wędrówek nos o charakterystycznym kształcie pomaga filtrować powietrze zanieczyszczone pustynnym piaskiem i stepowym kurzem?
Zagrożenia
Co Ty możesz zrobić dla suhaka?
Symbolicznie adoptując suhaka mongolskiego, wspomagasz działania Fundacji WWF Polska, która wspiera program ochrony tych niezwykłych antylop, prowadzony przez WWF Mongolia. Wspólnymi siłami chcemy uchronić je od wymarcia i zachować dla przyszłych pokoleń.
Każdy, kto zaadoptuje za kwotę min. 30 zł, dostaje imienny certyfikat symbolicznej adopcji suhaka mongolskiego.
Jeśli nie możesz nas wesprzeć, PODZIEL SIĘ informacją o suhaku mongolskim ze znajomymi!
Co robi wwf?
A to wszystko
dzięki Tobie!
Dowiedz się więcej o suhakach
Pomór małych przeżuwaczy (PPR) zagraża populacji suhaka
Suhaki mongolskie należą do najbardziej zagrożonych wyginięciem ssaków kopytnych świata. Ich liczebność przez lata ulegała znacznym wahaniom. Niegdyś liczne stada tych zwierząt przemierzały stepy i obszary półpustynne znacznej części Mongolii, a dziś żyją jedynie na ok. 20% swojego dawnego terytorium. Jeśli nic się nie zmieni, suhak mongolski może wyginąć.
Długa lista zagrożeń dla przetrwania suhaków mongolskich stale się powiększa. W ostatnim czasie ok. 5 tysięcy osobników padło w wyniku pojawienia się choroby zwanej pomorem małych przeżuwaczy (PPR), którą suhaki zaraziły się od zwierząt gospodarskich (owiec i kóz). Suhak mongolski już kilkakrotnie stanął na krawędzi wymarcia. Dzisiaj, w obliczu nowych zagrożeń, szczególnie potrzebuje naszego wsparcia.